KEMALİYE, EĞİN KARANLIK KANYON, HARPUT, DİVRİĞİ, SİVAS

BU PROGRAM KEMALİYE YEREL TURİZM ACENTESİ EĞİN TOUR PROGRAMIDIR

Faaliyetlerimiz İstanbul Valiliği İl Spor Müdürlüğü ve Türkiye Dağcılık Federasyonu tarafından onaylanan yıllık faaliyet plan ve programımız kampsamında, Dağcılık Federasyonu'nun yayımladığı COVID-19 Yönergesine uygun olarak yapılmaktadır.
 

KARANLIK KANYONUN ZİRVESİNDEN

SELÇUKLU TAŞ İŞÇİLİĞİNİN ZİRVESİNE HAYRANLIKLA ; EĞİN-DİVRİĞİ

 

BU BİR HARPUT, KEMALİYE, DİVRİĞİ ORGANİZASYONUDUR

 

BU PROGRAM

KATILIMCILARIMIZIN 11 HAZİRAN 2020 - PERŞEMBE,

SABAH ELAZIĞ HAVALİMANINA ULAŞMALARI İLE BAŞLAR

VE

14 HAZİRAN 2020 - PAZAR,

AKŞAM SİVAS HAVALİMANINDAN İSTANBUL'A UÇUŞLARI İLE SONLANIR.

 

 

.*.*.

Dikkat!.. ; Bu bir ön ödemeli etkinliktir ve katılmayı talep eden misafirlerin ön ödemelerini yapmalarını müteakip katılımları kesinlik kazanacaktır...

.*.*.

 

 

Gidip Görülecek Programın Yıldızları ;

* Harput, Onar Köyü ve Arapgir,
* Recep yazıcıoğlu Köprüsü,
* Sırakonaklar-Apçağa arası tarih ve doğa yürüyüşü,

* Apçağa ahşap ustalık örnekleri kapı ve tokmaklar,
* Eğin'in manili yolu, lökhanesi, konakları,
* Karanlık kanyona zirveden bakış,
* Hayhorom Köyü, Doğa tarih müzesi,
* Kanyon dibinde tarihi taş yolda yürüyüş,
* UNESCO dünya mirası Divriği Ulucami ve Dar-üş Şifası ve Nuri Demirağ'ın konağı,
* Sivas Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi, Buruciye, Şifaiye, Gök medrese, Ulucami,

 

 

PROGRAM :

1nci Gün - 11 Haziran 2020 - Perşembe (Elazığ, Harput, Arapgir, Kemaliye)

Elâzığ Havalimanı’nda buluşuyor ve ilk önce efsanelerin peşinden Harput’a uzanıyoruz. Kahvaltı molasından (ekstra) sonra Urartular tarafından yaptırılan ve harcına su yerine süt katıldığı rivayet edilen Harput Kalesi, Arap Baba Mescidi ve Türbesi’nde hikâyelerde gerçek payı arıyoruz. Anadolu’nun ilk avlulu camii olan Ulu Cami ve onun minberine ev sahipliği yapan Kurşunlu Camii’nden sonra Harput’tan ayrılıyoruz.  


Keban Barajı’ndaki öğle yemeğinden (ekstra) sonra Anadolu inanç sisteminde önemli bir yeri olan Onar Köyü’ne yola çıkıyoruz. Alevi Seyyid Ocakları’ndan birinin temsilcisi ve ocağına bağlı geniş bir talipler ağı bulunan Şeyh Hasan Onar’ın, bilinen adıyla Onar Dede’nin adını taşıyan köyde bilinen en eski Cemevi’ni ziyaret ediyor ve Göktürkçe yazılı mezar taşlarını gördükten sonra Arapgir’e uğruyoruz...


Ocak Köyü, Kültür Müzesi (Görsel Kaynak : PoyrazDoğa)

 

 

Tarihteki ilk adı ‘Daskuza’ olduğu söylenen yerleşimden elde edilen bulgular tarihinin 6-7 bin yıl öncesine kadar gidebileceğini işaret ediyor. Eski Arapgir’de 1850 tarihli Millet Hanı’nda soluklanıp karşısındaki 1752 tarihli Mirliva Ahmet Bey Camii’ni geziyoruz. Öğle yemeğinden sonra Kemaliye’ye yola çıkıyoruz.

 

Hıdır Abdal Sultan tarafından kurulan ve günümüze kadar 700 yıllık geçmişi ile tarihi ve turistik değerlere sahip; dik bir yamaçta, bahçeler arasında havası ve suyunun temizliği ile dikkat çeken tarihi ve turistik Ocak Köyü’ne gidiyor ve bölgenin ilk ve tek müzesi olan Ali Gürer Müzesi’ni geziyoruz. 

 

Bölgeye katkıları bile efsane olan Recep Yazıcıoğlu’nun adını taşıyan köprüyü görüp hikayesini dinledikten sonra artık Kemaliye’ye vardık demektir. 

Daha sonra otelimize dönüyor ve akşam yemeğine kadar dinleniyoruz.

 

Günlük araçla yolculuk : ~200Km.

Günlük toplam yürüyüş : ~2Km.

Konaklama : Kemaliye 

 

2nci Gün - 12 Haziran 2020 - Cuma (Kemaliye, Sırakonaklar, Apçağa)

Hemen her konuda türküsü bulunan ama en çok sevda, hasret ve gurbet kokan türküleriyle bilinen, eski ismiyle Eğin, yeni ismiyle Kemaliye doğası, kültürü ve evleriyle ilgi çekici güzellikleri barındırır. Taş işçiliğinin benzersiz örnekleri, mühendislik harikası köprüler, pınarlardan akan suların hayat verdiği vadiler manzumesi Kemaliye, kuruluşundan bu yana, çeşitli kültürlerin yaşandığı bir yer olma özelliğini taşır.

 

Kemaliye, Fırat ve Karanlık Kanyon Girişi (Görsel Kaynak : PoyrazDoğa)

 

 

Otelimizde alacağımız açık büfe kahvaltıdan sonra gün başlangıcı olarak kısa bir doğa ve tarih yürüyüşü yapacağız. Anadolu’daki Türk konut türlerinin gerçek bir temsilcisi kabul edilen evlerin bulunduğu Sırakonak Köyü’nden yürüyüşe başlıyoruz. Vadi manzarası ve doğanın coşkulu renkleriyle yürüyerek Ahmet Kutsi Tecer’in “Orda bir köy var uzakta“ şiirinin ilham kaynağı ve doğduğu köy olan, Kültür Bakanlığı Tarafından, tarihi dokusu bozulmadan günümüze kadar gelebildiği için ödüle layık görülen Apçağa Köyü’ne varıyoruz.

 

Apçağa Sokakları (Görsel Kaynak : PoyrazDoğa)

 

 

Öğle yemeğinden sonra Kemaliye’yi gezmeye başlıyoruz. Her bir kapı tokmağı seyirlik olan evlerin arasından yukarıya doğru çıkıyor, arada sadece dut ve pekmezin dövülerek yapıldığı lök (dövmeç) ile dut, beşateş, oricik, pekmez ve bal gibi şifalı ürünlerin satışının yapıldığı Lökhane’de mola veriyoruz. Daha sonra Manili Yol’a çıkıyor, tüm o hasret ve sevda dolu manileri okuduktan sonra Kemaliye’nin lezzetlerini ve doğal ve elişi ürünlerini keşfetmek üzere sokaklara dağılıyoruz.

 

Günlük araçla yolculuk : ~30Km.

Günlük toplam yürüyüş : ~8Km.

Konaklama : Kemaliye 

 

3ncü Gün - 13 Haziran 2020 - Cumartesi (Kemaliye, Karanlık Kanyon)

Bu sabah erken saatlerde bir görsel şölen için yola çıkıyoruz. Önce aracımızla yolun elverdiği yere kadar gidiyor ve sonra traktörle (kısa bir mesafede yürüyerek) Karanlık Kanyonun zirvesine çıkıyoruz. Yazın bölgede yapılan ekstrem spor şenlikleri kapsamında paraşüt ve wingsuit ile Fırat nehrinin karanlık sularına atlanan noktadan tüm azametiyle kanyonu ve yer yer kanyon duvarlarına girip çıkan taş yolu uzun uzun hayranlıkla seyredip fotoğraflar çekiyoruz, Karanlık Kanyon ile Taşyol’un doyumsuz seyrine ulaşıyoruz. Karasu ayaklarımızın altında yavaşça süzülürken dinleniyor ve sonra dönüşe geçiyoruz.

 

Karanlık Kanyon Zirvesinden Vadiye Bakış (Görsel Kaynak : Ayşe Bayvas)

 

 

Dönüşte ilk durağımız Kemaliye’ye bağlı bir HayHrom/Hayhorom köyü olan Şırzi/Şırzu, yeni adıyla Esertepe oluyor. Hayhorom, ibadet dilleri Rumca olan Ermenilere verilen addır. Köyde ayakta kalan tek Hayhorom kilisesini gezdikten sonra öğle yemeğine geçiyoruz.

 

Öğleden sonra Türkiye’nin ilk doğa tarihi müzesi olan Kemaliye Doğa Tarihi Müzesi’ni ziyaret ediyoruz. Sonrasında hiç unutamayacağınız bir deneyim sizleri bekliyor. Fırat’ın kolu olan Karasu üzerinde bulunan Karanlık Kanyon’da yapacağımız tekne gezisinde 1870’li yıllarda gündeme geldiği halde 2002 yılında açılan Taşyol’u da göreceğiz.  Dünyanın ikinci büyük kanyonu olan Karanlık Kanyon, Fırat’ın gizli cennetidir.

 
Karanlık Kanyon, Taş Yolda Yürüyüş (Görsel Kaynak : PoyrazDoğa)

 

 

Son olarak Taşyol’da yürüyüş yapıyoruz. 1870’li yıllarda gündeme geldiği halde 2002 yılında açılan Taşyol’un inşasına önce dağlardan, ip bağlı sepetlerle inilerek kazılmaya başlanmış. Kemaliye’yi, Divriği-Sivas güzergâhından, Ankara-İstanbul yönüne bağlayacak bir yol projesi olan ve yeryüzünde bir eşi daha olmayan bu yolu ayak seslerimizin yankılarına şarkıları-türküleri katarak yürüyeceğiz.

 

Günlük araçla yolculuk : ~50Km.

Günlük toplam yürüyüş : ~12Km.

Konaklama : Kemaliye 

  

4nci Gün - 14 Haziran 2020 - Pazar (Divriği, Sivas)

Otelimizde alacağımız erken bir kahvaltıdan sonra mesafeleri uzun ama görülecek muhteşem yerlere doğru erkence yola çıkıyoruz.

Evliya Çelebi’nin ‘Methinde diller kısır, kalem kırıktır’ dediği, bir mucize olarak kabul edilen Divriği Ulu Cami ve Dâr-üş Şifâsı’nı restorasyonun izin verdiği ölçüde geziyoruz. 1985 yılında “anıt eser” statüsünde UNESCO Dünya Miras Alanları Listesi’ne alınan yapı hem mimarlık hem de mühendislik olarak çağının çok ötesinde kabul edilmektedir. Yapıya eşsiz bir güzellik katan süslemeleri ise büyüleyicidir. 

 

Divriği, Ulucami, Cennet Kapısı (Görsel Kaynak : PoyrazDoğa)

 

 

 

 

Bu muhteşem yapıyı gezdikten sonra Mühürdarzade Konağı’nda Nuri Demirağ ile tanışıyor ve tipik bir Divriği konağını gezmiş oluyoruz.

 

Öğle yemeğinden sonra Sivas’a yola çıkıyoruz. Yol üzerinde Orta Asya'dan göç eden Kanglı (Kangar) Türk boyunun, göç ederken getirdiği kabul edilen Kangal köpeklerinin yetiştirildiği Kangal İlçesi’ne uğruyoruz. Dünya üzerinde bir eşi daha olmayan bu cinsin üretim tesislerini görerek ilçeden ayrılıyoruz. 

 

Adını tuğla örgülü iki minaresindeki mavi çinilerden alan Gök Medrese; kitabesine göre 1196-1197 yılında Kızıl Arslan Bin İbrahim tarafından yaptırılan Ulu Cami; Birinci Dünya Savaşı’nda yeni bir Türk devletinin kuruluşunda temel olan kongrenin yapıldığı ve bugün Atatürk Kongre ve Etnografya Müzesi olarak hizmet veren eski Sivas Lisesi; Vali Halil Rıfat Paşa tarafından 1884 yılında yaptırılan Hükümet Konağı; 1908 yılında Vali Reşit Akif Paşa zamanın da Jandarma Dairesi olarak yaptırılan sosyal hizmet binası; taç kapısındaki baş döndüren işçiliği ile Buruciye Medresesi; bir İlhanlı eseri olan Çifte Minareli Medrese ve Anadolu Selçuklu Tıp okullarının ve hastanelerinin en eski ve en büyüklerinden olan Şifaiye Medresesi’nden sonra Sivas Nuri Demirağ Havalimanı’na gitmek üzere yola çıkıyoruz..  

 

Günlük araçla yolculuk : ~350Km.

Günlük toplam yürüyüş : ~2Km.

 

Bu gezinin organizasyonu;

Katılımcıların (uçakla veya otobüsle) Elazığ'a kendi imkanları ile geliş ve yine Sivas'tan kendi imkanları ile dönüş ulaşımı,

* Yerel acente güvencesiyle 3 gece Kemaliye'de hotelde YP konaklama, tüm transferler, profesyonel rehberlik hizmetleri şeklinde gerçekleştirilecektir.

 

İSTANBUL-ELAZIĞ VE SİVAS-İSTANBUL ULAŞIM: (ÖNEMLİDİR!...)

Tüm katılımcıların 11 Haziran 2020 – perşembe sabahı tavsiye edilen İstanbul-Elazığ uçuşu ile Elazığ havalimanında (veya 0830 öncesinde Elazığ otobüs terminalinde) bulunmaları beklenmektedir. Transfer aracımız 0830'da Elazığ havalimanından misafirlerini alarak programa başlayacaktır.

 

Etkinlik sonunda Sivas'tan İstanbul'a tavsiye edilen uçak ile dönmeleri beklenmektedir. Başka bir uçuşa alınacak uçak biletleri için program gereği transfer aracı yetişemeyebileceğinden misafirlerimiz kendi imkanları ile gitmek durumunda kalacaklardır.  

  

TAVSİYE EDİLEN UÇAK SEFERLERİ : 

Gidiş : 11 Temmuz 2020 - Perşembe / İstanbul-Elazığ

THY-TK2642 / 0635-0830 / İSTANBUL - ELAZIĞ

PGS-PC2530 / 0635-0820 / S.GÖKÇEN-ELAZIĞ


Dönüş :  
14 Temmuz 2020 - Pazar/ Sivas-İstanbul

PGS-PC2753 / 2200-2325 / SİVAS - S.GÖKÇEN
 

Genel Koordinatör : Bünyamin ŞAHİN (0532-733 3671) 

 

Not(1): Bu etkinlik kişi en az 9, en fazla 18 kişi ile gerçekleştirilecektir.

Not(2): Rehber hava ve ortam şartlarına bağlı olarak programa uymakla birlikte programda düzenlemeler yapabilir...
Not(3): Uçak doldukça bilet fiyatları artmaktadır. Katılımcıların bu durumu dikkate almaları rica olunur.
.. 

 

 

Acentenin Bilgilendirmeleri ve Tavsiyeleri :

- Gezimizdeki tüm yemekler yöresel lezzetlerden oluşmaktadır.

- Yöre ezgileri gecesi için ayrıca kayıt yaptırmak gerekmektedir.

- Gezide şehiriçi ve doğa yürüyüşleri yapılacaktır. Bu nedenle ayağınızın rahat edeceği, altı sağlam bir yürüyüş ayakkabısı uygun olacaktır.

- Giysileriniz mevsim koşullarına göre olmalıdır. İlkbahar ve sonbahar aylarında Doğu Anadolu Bölgesi gündüz saatlerinde sıcak olsa da akşamları serin olabilir. Yaz aylarında ise değiştirilebilir giysiler öneririz.

- Camilerde kullanmak üzere hanımların başörtüsü bulundurmalarını rica eder, kısa kollu giysiler ve şortla (kadın veya erkek) ibadet yerlerine girilemeyeceğini hatırlatmak isteriz.

- Sırt çantaları yürüyüş sırasında eşyalarınızı rahat taşımanız ve ellerinizin boş kalması için daha uygundur.

- Islak ve kuru mendil gibi kolay temizlik malzemelerini çantanızdan eksik etmeyiniz.

Araçsız Etkinlik
Üye Girişi Yapmalısınız.

Uyarılar

Genel Uyarı Metni

Dağcılık, Dağcılık Eğitimleri, Kaya Tırmanışı, Yapay Duvar Tırmanışı, Doğa Yürüyüşü, Kar Yürüyüşü, Zor YürüyüşUzun Mesafe YürüyüşüKolay Yürüyüş, Kısa Mesafe Yürüyüş, Keşif Yürüyüşü, Fotoğraf Gezisi Yürüyüşü, Gece Dolunay Yürüyüşü, 

  • Kamp, Kamp Etkinlikleri, Kampçılık, Dağ Kampçılığı, Yaz ve Kış Kampçılığı, Orman kampı, Deniz kampı, Kamplı Yürüyüş, 

  • Mağaracılık, Dalış Ve Su Sporları, Rafting, Kanoculuk, Yamaç Paraşütü, Parasailing, Kayak, Snowboard Etkinlikleri,

  • İstanbul Sanat Etkinlikleri (Tiyatro, Opera, Müzikal, Müzikli Oyun), Yemek Organizasyonları, Sosyal Sorumluluk Etkinlikleri, Toplantı Eğitim Sunum Seminer, Özel Etkinlikler, 

  • Bisiklet Etkinlikleri, Bisiklet Binme Organizasyonu, 

  • Yurtiçi Dağ Faaliyeti, Yurtdışı Dağ Faaliyeti, Yurtiçi Kültürel Etkinlik, İstanbul içi Şehiriçi Kültürel Etkinlik, Yurtdışı Kültürel Etkinlik,

alanlarında üyeleri için etkinlikler düzenleyerek faaliyette bulunmaktadır. 

Seyahatler yasalara uygun şekilde TURSAB Acentaları tarafından organize edilmektedir.
11 Haziran Perşembe

412 Gün Sonra Başlayacak


Limit : 16 Kişi
Kalan : 9 Kişi
ETKİNLİK TAMAMLANDI